Поцерско намесништво

Архијерејско намесништво поцерско

Седиште: Шабац
Архијерејски намесник, Драган Петровић, протојереј-ставрофор
Масарикова 1, 15 000 Шабац 015/ 353-681 и 063/7726-056
_____________________________________________________________________________________
1. Варна, Храм Св. апостола и евангелиста Марка подигнут је 1903 -1911. године. Парохију сачињавају Варна и Велика Врањска.
Парох: протојереј Верољуб С. Ђурђевић, рођен 17. 5. 1963, рукоположен 14. и 27. 10 1986. 15232 Варна, 015/284-269 и 064/800-81-80
___________________________________________________________________________
2. Милошевац, Храм Св. Симеонa Столпникa подигнут је 1936. године. У Дворишту црква Преп. Петке Параскеве у изградњи. У Волујцу се налазе црквине. У Грушићу је црква ,,Равнаја“, постојала пре Првог српског устанка. У селу Десићу на локалитету Косаревац налазе се црквине. Парохију сачињавају Милошевац, Двориште, Волујац, Грушић и Десић.
Парох: протонамeсник Влада Матић, рођен 2. 05. 1979, рукоположен 02. и 28. 08. 2001, 15232 Варна, Милошевац. 015/266-434 и 064/800-91-81 vladimirmatic79@yahoo.com
____________________________________________________________________________

3. Добрић, Прва црква постојала пре 1735. Храм Св. апостола Петра и Павла подигнут је 1827. године.
јереј Зоран Филиповић,

Члан братства протојереј-ставрофор Добривој Кандић, рођен 19. 08.1933. рукоположен 24. и 27. 09. 1961. Добрић 15235 015/295-863 и 064/08-65-075
_____________________________________________________________________________
4. Дреновац, На локалитету Каловица пре 1735. постојала црква брвнара посвећена Св. архангелу Михаилу. Храм Вазнесења Господњег подигнут је 1864. године и освећен од епископа шабачког Михаила.
Парох: протонамесник Слободан Стојићевић рођен 25.03.1980. у Шапцу рукоположен 07.11.2004. 15212 Дреновац,015/290-154 и 064/800-89-59. slobastojicevic@gmail.com
________________________________________________________________________________________

5. Криваја, Храм Преображења Господњег помиње се 1500. године. Садашњи храм подигнут је 1799. године. У селу Букору постојала црква брвнара. У Румској се налазе црквине.
Парохију кривајску сачињавају: Криваја и Букор.
Парох: јереј Дејан Матић, рођен 7. 2. 1978. године, рукоположен 12. 2. и 22. 2. 2009. године. 015/262-357 и 063/805-29-55
Парохију метлићску сачињавају Метлић и Румска.
Парох: Протонамесник Драган Макевић, рођен 27. 01. 1974, рукоположен 22. и 23. 03. 1997. Криваја. 15233 Метлић, 015/262-081 и 064/800-81-70
________________________________________________________________________________________

6. Шеварице, Храм Успења Пресвете Богородице подигнут је 1936. године и освећен од Епископа шабачког Симеона.
Парох: јереј Душко Грујић, рођен 13. 07.1980. у Шапцу рукоположен 29. 02.2004. године и 19. 12. 2006. Вука Караџића 2, 15 212 Дреновац, Шеварице. 015/277-387 и 064/277-38-77
________________________________________________________________________________________

7. Орид, Храм Успења Пресвете Богородице. Црква брвнара грађена 1818. Садашњи храм грађен је 1872 -1876. године у Ориду. У селу Корман на локалитету ,,Жарковача“ пре првог српског устанка постојала црква ,,Дашчара“. У селу Мишар на локалитету Ћерамидине постоје остаци базилике из 4. века. У истом селу постојала црква Преноса моштију Св. оца Николаја, могуће да је грађена после 1842. године.
Парохију оридску сачињавају: Орид, Жабар, Придворица и део Трбушца
Парох јереј Жељко Дукић, рођен 23.09. 1978, рукоположен 02. 01. 2000. и 15. 09. 2003. 064/80-88-356
Парохију мишарску сачињавају Мишар, Корман и Орашац.
Парох: јереј Небојша Јеремић, рођен 5. 9. 1981, рукоположен 7. 3. 2004. 15213 Орид, 064/800-62-00
Парохију мрђеновачку сачињавају Мрђеновц, Драгојевац и део Трбушца:
Парох протојереј-ставрофор Јован Станимировић, рођен 15. 03. 1957, рукоположен 09. и 10. 11. 1980. 15231 Орид, 015/210-018 и 064/800-71-72.
________________________________________________________________________________________
8. Мачвански Причиновић, Храм Св. великомученика Георгија подигнут је 1868. године и освећен од епископа шабачког Димитрија 1899. године.
Парох: јереј Радован Симеуновић, рођен 18. 3. 1974. u Шапцу. Рукоположен 21. 10. 2002. у чин ђакона и 15. 12. 2007. у чин свештеника, 15211 Мачвански Причиновић, 015/277-500 и 064/800-89-66.
________________________________________________________________________________________
9. Накучани, Храм Рођења светог Јована Крститеља. Црква брвнара постојала пре 1735. године. Друга црква брвнара грађена 1818. садашњи храм подигнут је 1879. године. У селу Синишевић налазе се црквине. Парохију сачињавају Накучани, Синошевић и Бојић.
Парох: јереј Славиша Марковић, рођен 29. 4. 1974, рукоположен 5. 8. 2004. Накучани. 15233 Метлић, 015/260-199 и 064/800-71-50
________________________________________________________________________________________
10. Поцерски Метковић, Храм Св. великомученика Георгија подигнут је 1999.-2000. Капела Великомученице Марине грађена 1985-1987. Парохију сачињавају Поцерски Метковић, Слатина и Маови.
Парох: протонамесник Бранко Василић, Поцерски Метковић, 15232 Варна, 015/285-050, 064/800-61-61
________________________________________________________________________________________
11. Узвеће, Црква Вазнесења Господњег. Градња почела 1938. а завршена 1978. године и освећена од епископа шабачко-ваљевског Јована и епископа зворничко-тузланског Василија. Парохију сачињавају Узвеће и Табановић.
Парох: протонамесник Илија Исаиловић, рођен 14. 01. 1978. рукоположен 04. 12. 2004. и 02.01.2005. В. Исаиловића 11 15304 Петловача 015/448-251 и 064/800-89-64
________________________________________________________________________________________

12. Богосавац, црква Св. Марије Магдалене саграђена 1990. Парохију сачињавају Добрић и Богосавац .
Парох: протoјереј Митар Јовић, рођен 16. 03. 1959, рукоположен 14. и 21. 11. 1982. 15235 Добрић, 015/295-056.
———————————————————————————————————————————————————–
Пензионисани свештеници:
Протојереј-ставрофор Бранко Симић, рођен 17. 02. 1939, рукоположен 08. и 14. 10. 1967. 015/77-387 и 015/77-039.
протонамесник Петар Ожеговић, рођен 16.6. 1946, рукоположен 06. и 14. 10. 1966