Епархија

ЕПАРХИЈА ШАБАЧКA
Седиште Епархије Шабац, Карађорђева бр. 3
015/354-440
015/351-440
fax 015/344-038
eparhijasabacka@gmail.com

Епископ шабачки Лаврентије  (Трифуновић), рођен је у селу Богоштици код Крупња, на Савиндан, 27. јануара 1935. године. Мирско име Живко. Основну школу завршио је у Крупњу, два разреда гимназије у Лозници, Богословију и Богословски факултет у Београду. Две године био је духовник цркве Ружице у Београду, затим парох на Купресу, две и по године професор Богословије у манастиру Крки и истовремено парох у Ивошевцима, а од 1967. до 1969. године викарни Епископ у Београду. За Епископа западноевропског и аустралијско-новозеландског постављен је 1969. године. Пошто је створио услове за формирање нове Епархије у Аустралији, прешао је у западну Европу. У Химелстиру у Немачкој ,основао је Епархијски центар, откупио за Српску цркву једну већ саграђену цркву. Ту је основао штампарију и издао дела Епископа Николаја Велимировића и многе друге књиге верског садржаја. Свети архијерејски сабор изабрао га је 1989. године за Епископа шабачко-ваљевског, а устоличен је у Шапцу 23. јула 1989. године. Отпочео је градити нови Епархијски центар и манастир у Соко -граду. Епископ Лаврентије говори енглески, немачки и руски језик. Као представник и изасланик Српске православне цркве учествовао је на многим међу црквеним састанцима и држао предавања и реферате.

Архијерејски заменик  протојереј-ставрофор Мирко Вилотић, тринаести парох шабачки, рођен 1.9.1973. рукоположен 26.12.1994. и 19.1.1995.
Јована Цвијића 17,  15000 Шабац 015/310-611 и 064/16-36-364
mirkovilotic@gmail.com

Секретар Епископа, Црквеног суда и ЕУО-а протојереј Живорад Селенић, рођен  28.02.1980. рукоположен  01.08.2004. и 1.4.2007. Мике Петровића Аласа  18, 15000 Шабац  064/800-82-48 и 063/208-677, svestenikzica@gmail.com

Ђакон Епископа Никола Јанчић рођен 22.1.1989. рукоположен 27.10.2010.  Карађорђева бр. 1  064/800-34-66  062/60-77-44
hadzinikola@gmail.com